Так, однією із найбільш поширених підстав припинення шлюбу відповідно до положень статті 104 Сімейного кодексу України (далі СК України) є припинення шлюбу внаслідок його розірвання.
В свою чергу сімейним законодавством України встановлюються два варіанти припинення шлюбу внаслідок його розірвання, одним із яких є розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя або одного з них в органах реєстрації актів цивільного стану (РАЦС).
Перш ніж розглянути цей варіант більш детальніше, слід наголосити, що такий тип припинення шлюбу внаслідок його розірвання можливий тільки при наявності двох важливих підстав:
В такому випадку шлюб розривається за спрощеною процедурою в органах реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них.
Для полегшення даної процедури, Ви маєте можливість завантажити зразок заяви, яку потрібно заповнити та подати до органу РАЦС разом зі свідоцтвом про шлюб.
Також за реєстрацію розірвання шлюбу справляється державне мито у розмірі → 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Звернемо Вашу увагу на те, що якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя;
Це найбільш рідкісний варіант розлучення, оскільки органи РАЦС можуть розірвати шлюб за заявою одного із подружжя у чітко визначених законом випадках. Ці випадки перераховані в статті 107 СК України, і їх всього два, а саме якщо один із подружжя :
В усіх інших випадках, при бажанні розірвати шлюб за заявою одного із подружжя, можливе виключно в судовому порядку.
Не оминув обов’язок сплатити державне мито і цю процедуру розірвання шлюбу, а саме Вам необхідно буде сплатити → 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
В цьому випадку Ви заповнюєте заяву про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України та подаєте її разом зі свідоцтвом про шлюб, однак в цьому випадку потрібно ще прикласти і копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним.
Слід зауважити, що термін розгляду заяв, як в першому випадку, так і в другому - 1 місяць. Саме через стільки орган РАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу, з урахуванням, що заява не була відкликана. Також спільним для обох випадків є те, що шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
В чому ж задача адвоката в таких, на перший погляд, елементарних справах. Справа в тому, що в таких випадках, як припинення шлюбу внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя в органах РАЦС, встановлюється лише добровільна згода подружжя на припинення існування в статусі чоловіка та дружини. В таких випадках, як вже зазначалося, не вирішуються ніякі питання майнового характеру.
Саме тому залучення професійного адвоката є вкрай необхідних, оскільки досить часто після розірвання шлюбу починається судова тяганина у зв’язку з наприклад поділом майна подружжя, виділенням частки (частини) зі спільної власності в натурі, розподіл кредитних зобов’язань між подружжям та ін.
Профільні сімейні адвокати нашого об’єднання візьмуть на себе всю юридичну тяганину у вирішенні проблем, які можуть з’явитися у Вас в процесі розірвання шлюбу.